Teleoszustwa na kartkę

teleoszustwa

Oszuści szczególnie upodobali sobie współczesne środki łączności. Wśród nich wszelkiego rodzaju telefony, w tym oczywiście komórkowe. Teleprzestępcy nie atakują jednak wyłącznie za pomocą nowoczesnych narzędzi. Mieszkańcy Gdyni odnajdują w swoich skrzynkach pocztowych zwykłe kartki papieru z odręcznie napisaną prośbą. Adresat takiej wiadomości jest proszony o zadzwonienie pod podany numer telefonu.

 

Autor papierowej prośby pisze: „Proszę o pilny kontakt pod numerem telefonu 895 500 124 WAŻNE!!!”. Do rozszyfrowania sposobu wyłudzania pieniędzy za pomocą takiego prostego mechanizmu przyczyniła się użytkowniczka portalu numernet.pl, na którym można sprawdzić, kto do nas dzwonił. Ponadto możemy uzyskać tam opinie innych użytkowników na temat takich nieznanych numerów. Okazało się, że w gdyńskim przypadku chodzi o zwykłe wyłudzenie. Już sam numer, pod który mamy zadzwonić jest podejrzany. Ma formę komórkowego, a tymczasem podczas wpisywania go do telefonu zamienia swój zapis na numer stacjonarny z kierunkowym 89, czyli dawnego województwa olsztyńskiego. Najpierw połączenie zostaje zerwane po jednym sygnale. Przy następnej próbie uzyskania połączenia jego czas jest liczony mimo braku sygnału. Wspomniana użytkowniczka portalu rozszyfrowującego nieznane numery telefonów wyjaśniła, że dzwoniła z karty i chociaż nikt nie odebrał, to z jej konta zniknęły pieniądze.

 

Internetowy detektyw

Informacje o oszustwach telefonicznych pojawiają się coraz częściej. Kiedy więc dzwonią do nas nieznane numery, lepiej nie odbierajmy. Nie oddzwaniajmy też, bo mogą nas spotkać niespodziewane koszty, takie jak opłaty za rozmowy, których nie przeprowadziliśmy. Wcześniej warto spytać się znajomych, czy znają numer, o którym nic nie wiemy. Można też sprawdzić choćby na wspomnianym już portalu numernet.pl. To serwis, którego celem jest właśnie rozszyfrowywanie nieznanych połączeń i SMS-ów.

Jego baza numerów telefonów szybko się rozszerza. Dzięki prostej wyszukiwarce umożliwia darmowe sprawdzenie, kto dzwoni. Jeśli jednak nie znajdziemy w ten sposób podejrzanego numeru, to możemy zostawić komentarz. Wówczas wystarczy poczekać na opinie innych użytkowników. Być może pomogą rozszyfrować nieznany numer. Sami również możemy dodać do bazy numer, który znamy i możemy ocenić jego wiarygodność.

 

Ostrożności nigdy za dużo

Kiedy nie wiesz, do kogo należy numer telefonu, który cię nęka – bądź ostrożny. Zwracaj uwagę, czy nieznany numer ma podejrzany kierunkowy lub jest nienaturalnie długi. Wiele krajów ma łudząco podobny numer telefonu do polskich numerów kierunkowych (np. +4822 to Warszawa, a +226 – Burkina Faso). Bądź ostrożny kiedy dzwoni do ciebie jakiś nieznajomy w dziwnych porach dnia, np. poza powszechnie przyjętymi godzinami pracy czy w święta.